İlk Dövme Yapan Kadın

İlk Dövme Yapan Kadın.

dövme, tattoo, kadın dövmeci, dövme yapan kadınlar,  kadın dövmeleri, kız dövmeleri, ünlülerin dövmeleri, dövme modelleri, tattoo modelleri, ucuz dövme,r enki dövme tattoo fiyatları, dövme haram mı?, dövme yaptırmak caiz mi, dövme yaptırmak günah mı, dövme nedir, tattoo yaptırmak, dövmeli kız, tattoo girl, bayan dövmeci, dövme yapan bayan

Hala dünyanın çoğu yerinde antipati duygular beslenen, bazılarının tiksinerek baktığı, bazılarının da cesaret edemediği bir vücut sanatıdır. Tabi cesaret edenleri de söylemeden geçemeyiz. Zorunlu olduğu dönemlere bile rastlamak mümkün. Aslında sadece sanatı icra eden değil, aynı zaman da yaptıranda da sanatkar kalitesinin olması gerekiyor. Günümüz de bile kariyer yapmak isteyen kadınlar zorlanırken. 19. ve 20. yüzyıllar da 1877 yılında Kansas doğumlu Maud Wagner Viktoria dönemin de İLK KADIN DÖVMECİSİ olarak tarihe adını, Bay Wagner’in Bayan Wagner’in tenine işlediği dövmeler gibi işlemiş.

Bayan Wagner aynı zamanda sirklerde ip cambazı ve akrobat olarak çalıştı. Bu yüzden sürekli şehirleri dolaşmak zorunda kalıyordu. Zorunda diyorum çünkü mesleğini sevmesine rağmen bazen zorlukları aşılması çok zor ve güç olabiliyordu. 1904 yılındaki gezilerinin birinde Amerika’nın en sanatsal işaretlenmiş adamıyla tanışır. Bay Wagner’den oldukça etkilenir ve birlikte dövme dersleri almaya başlarlar. Aldıkları ders sürecinde yakınlaşan çift evlenerek sirklerden küçük vaudeville evlerine taşınırlar. Bu sıra dışı evlilikte Lovetta adını verdikleri bir kızları aileye katılır. Bayan Wagner bu sefer eşiyle başlar dünyayı dolaşmaya. Turistlere dövme yaparak sanatının hep zirvesinde kalmışlardı.

Bayan Wagner döneminde de artık dövme makineleri de işleri kolaylaştırıyorken manuel sopa ve poke yönteminden vazgeçmiyorlardı.

Buradan başlayarak o dönemin gösteri dünyasına bakacak olursak dövme aslında modaya dönüşmüş olduğunu görebiliriz. Soylu kadınların arasında yarış başlamış gibiydi. Sadece bir kısmı kapsıyor bu moda. Sirklerde çalışan pek çok kadının trajedisini anlatan bir kavram. Maud Wagner, 1907 yılında mesleği erkeklerin tekelinden çıkararak dünyanın ilk kadın dövmecisi oldu. Maud Stevens Wagner, 1900’lü yılların başında Amerika’daki bilinen ilk ve tek kadın dövme sanatçısıydı.

Bir de Osmanlı’ların dövme tarihi ile ilgili şöyle bir hikaye var;
‘Eflak Boğdan Beyliği’ne yetişmesi gereken özel bir şifre varsa, yollar elbet tehlikelerle doludur… Osmanlı sarayının söz sahibi efendileri, önce özel ulağın kafasını kazıtırlar. Gizli mesaj kafanın tam da üstünde dövme olarak kazınır… Ve bundan sonra ulak yollara düşmüştür bir kere, bezirganların ateşini görür… Bedestenlerde, kervancılarda soluklanmaz… Artık, ıssız obalarda saçları uzar. Velek ki mektup hastası köpek eşkıyalar yolunu kese… Ne mektup bulurlar, ne de şifre… Bu ulak sağ salim adresine ulaşmak zorundadır… Sabah ezanı kıyıya vurunca artık oradadır… Abdestli usturayla kafası kazınır… İşte padişahın mektubu yerli yerinde… Hey gidi Cavlak Cerze… Yol boyunca sardığı Bitlis tütününden başka bir arkadaşı var mıydı?’
Kaynak : Bahadır Boysal – Osmanlı işkenceleri ve diğerleri adlı kitabında dövmenin tarihçesi hakkında böyle bir not düşmüş.


Bazı ilginizi çekecek dövme modellerinide aşşağıda sizler için derledik, dövme yaptırmak isteyenler için en azından fikir verebilir.

 

Sizde en beğendiğiniz modelden esinlenerek dövmelerinizi seçebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *